سایت سنگنوردی ورده (پرهام)

تاریخ برگزاری: ۱ خرداد ۱۳۹۹
منطقه مربوط: استان مرکزی
سرپرست برنامه: مهدی فراهانی

موقعیت جغرافیایی استان

استان مرکزی با مساحت حدود 29530 کیلومتر مربع، کمتر از 82/1 درصد از مساحت کل کشور را در بر گرفته است. استان مرکزی بین 33 درجه و 30 دقیقه تا 35 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی و بین 48 درجه و 57 دقیقه تا 51 درجه طول شرقی از نصف النهار مبدا قرار گرفته است.
همسایگان آن، استان های تهران، البرز، قزوین، همدان، لرستان، اصفهان و قم است.

ناهمواری های استان و نحوه شکل گیری آن

ناهمواری های استان، به دو صورت کوهستانی و سرزمین های هموار دیده می شوند.

1-کوهستان ها: کوه های استان مرکزی، تحت تاثیر نیروهای کوه زایی در دوره "ترشیاری" شکل گرفته و در جهت شمال غربی، جنوب- شرقی کشیده شده است.75 درصد از مساحت استان را کوه ها تشکیل داده است.
بیشتر کوه های استان، جزیی از کوه های مرکزی ایران اند و بخش کمتری از آن ، در جنوب غربی، پیش کوه های زاگرس را تشکیل می دهند.
مهم ترین کوه های استان، کوه های" راسوند" در جنوب"شهرستان شازند" و "سفید خانی" در جنوب اراک است.
معروف ترین قله استان مرکزی، قله" شهباز" با ارتفاع 3388 متر در رشته کوه های راسوند در جنوب شرقی شهر " شازند" و بلند ترین قله آن، "دومیر"(طرح سیمرغ)با ارتفاع 3505متر، در جنوب شرقی شهر "دلیجان" قرار دارد.
2-سرزمین های هموار: در دوره "کواترنری"، در این ناحیه، آب و هوایی مرطوب حکمفرما بوده است . در اثر بارش، رسوباتی از نواحی مرتفع به سرزمین های هموار انتقال یافته و به تدریج دشت های حاصل خیز را تشکیل داده است.از جمله این دشت ها ، می توان" دشت فراهان"، "دشت شازند"، " دشت ساوه" و" دشت زرند" را نام برد.
پست ترین ناحیه استان، " دشت مسیله" با ارتفاع 950 متر از سطح متوسط آب های دریا است.

تقسیمات سیاسی استان

استان مرکزی در سال 1389 دارای 11 شهرستان، 20 بخش، 62 دهستان و 29 شهر بوده است.
شهرستان های آن شامل: آشتیان، اراک، خنداب، تفرش، خمین، دلیجان، زرندیه، ساوه، شازند، کمیجان و محلات است.
روستای ورده
"شهرستان زرندیه"، دارای دو بخش "مرکزی" و" خرقان"است .مرکز بخش مرکزی،" مامونیه" است و دارای دهستان های "حکم آباد"،" خشکرود" و" رود شور" است.روستای "ورده" ، از توابع دهستان خشکرود است.
این روستا، در جاده بوئین زهرا به ساوه قرار دارد. فاصله ورده از بوئین زهرا ، 71 کیلومتر، از مامونیه، 5/45 کیلومتر، از ساوه 3/46 کیلومتر و از تهران (میدان آزادی)154 کیلومتر است.
ورده ، در ناحیه کوهستانی قرار دارد و دارای چندین چشمه و قنات است. مردم آن به کشاورزی، باغبانی و دامداری مشغول هستند. از محصولات روستا، گندم ، جو و حبوبات است.
ازجاذبه های فرهنگی روستا، می توان به "کاروانسرای شاه عبا سی" که در دوره صفوی ساخته شده است و در سال 1354 هجری شمسی به ثبت ملی رسیده است، نام برد.
علاوه براین، مقبره "اشموعیل پیغمبر"، در فاصله 5/8 کیلومتری از این روستا و در جاده پیغمبر(جنوب غربی روستا) قرار دارد.

شرح گزارش برنامه

منطثه سنگنوردی ورده


شرح گزارش به زودی.......................