صعود قله چشمه شاهی

تاریخ برگزاری: ۹ خرداد ۱۳۹۹
منطقه مربوط: مبدا صعود روستایی واریش
ارتفاع پارکینگ خودرو (متر): 2212
ارتفاع سایت (متر): 2212
مختصات سایت (پای کار): 39 S 515888 3964988
تجهیزات فنی مورد استفاده: ظناب انفرادی
کل زمان حرکت از مبدأ تا پارکینگ (ساعت): 06:30
نحوه دسترسی از شهر مبدأ تا مقصد: شهر تهران- اتوبان همت شرق به غرب - بعد از ورودی آزادراه تهران شمال - ورودی روستای وردیج و واریش - انتهای جاده روستای واریش
مسافت از شهر مبدأ تا مقصد: از مرکز شهر سیدخندان تا روستای واریش - نیم ساعت
سرپرست برنامه: مهدی فراهانی
مسئول فنی برنامه: مهدی فراهانی
نفرات شرکت کننده: سرور ، اسدی
عکاس: اسدی، سرور ، فراهانی
تهیه مسیر با gps: مهدی فراهانی
فایل gps برنامه: دانلود فایل
تنظیم و نوشتن گزارش: مهدی فراهانی

موقعیت جغرافیایی استان

استان تهران

ناهمواری های استان و نحوه شکل گیری آن

چین خوردگی

تقسیمات سیاسی استان

تهران

شرح گزارش برنامه

به نام خالق زیبایی ها


صعود قله چشمه شاهی درفصل بهار با توجه به پوشش گیاهی ابتدای مسیر و که حاصل رودخانه های فصلی ، به واسطه برفچال های بالادست است ، طراوت خاصی به منطقه داده است.این برنامه با قرار حرکت ساعت 6 صبح در پل سیدخندان شروع شد، در مسیر اتوبان همت شرق به غرب ، بعد مجتمع ایران مال ، ورودی روستای وردیج و واریش از اتوبان خارج شده و بعد از گذر روستای وردیج تا انتهای جاده فرعی طی مسیر کرده و در انتهای جاده به روستایی سرسبز واریش میرسیم.در طی مسیر جاده فرعی وردیج و واریش جاذبه ورزشی ، منطقه سنگنوردی وردیج که توسط سنگنوردان شهر قدس آماده سازی شده است.که در ایام آخر هفته میزبان مدعیان سنگنوردی یا دوره های آموزشی است.تا قبل از رسیدن به روستای واریش روبروی یک رستوران با دره ای مواجهه می شویم ، که سنگ های شبیه سطح کره ماه دارد، که به منطقه سنگ های مریخی معروف است.در انتهای جاده کم کم قله چشمه شاهی رخ می نماید، که با نشان گنبد طلایی مسجد و سرسبزی روستا به پارکینگ روستا می رسیم .کاملا مشخص است ، که پارینگ برای استفاده گردگشگران آماده سازی شده است. در کنار پارکینگ یک سرویس بهداشتی عمومی هم قرار دارد.روبروی سرویس بهداشتی جاده آسفالته کوتاهی وجود دارد ، که می توانیم در صورت نیاز بخشی از مسیر را تا پای سد با ماشین مناسب طی کنید، که با توجه به جلوگیری از تخریب محیط زیست به هیچ وجه توصیه نمی شود، از این جاده استفاده شود.بهترین نقطه برای پارک ماشین ، پارکینگ روستای واریش است.در امتداد جاده خاکی پیاده روی خود را شروع می کنیم ،  در هنگام دور شدن از روستا همچنان که به عقب می نگریم ، طروات و زیبایی روستا را با مرکزیت گنبد طلایی مسجد می بینیم . با رسیدن به سد کوچکی در انتهای جاده خاکی و عبور از رود کوچکی در مسیر مالرو ادامه می دهیم .مسیر پوشش گیاهی اندکی دارد ، قسمتی از مسیر قبل از اینکه به شیب برسیم ، پوشش گیاهی خوبی دارد ، که معمولا گروه ها این مکان را برای استراحت انتخاب می کنند. بهترین مکان برای صرف صبحانه در زیر سایه های درختان و در کنار رود کوچکی ، که به واسطه این رود ، این قطعه  فوق العاده زیبا شده است.پس از طرف صبحانه کنار گروه ، به مسیر خود ادامه می دهیم ، مسیر کاملا پاکوب است . در طی مسیر به دره ای وارد می شویم که در این فصل پرفچالی در آن وجود دارد، که با دقت می توانیم از روی برفچال عبور کنیم.
نکات مهم:
هرگز برای عکاسی زیر برفچال این دره نروید.
در این دره هرگزگاهی تیم ها از بالادست دره عبور می کند ، که امکان ریزش سنگ در دره وجود دارد.
در زمستان ، آب موجود در دره یخ می زند ، اگر برف مناسبی بر روی آن باریده باشد ، امکان عبور است ، در غیر اینصورت از بالادست دره و از مسیر زمستانی باید عبور کرد.
تقریبا بعد از عبور از دره مسیر شیب تندی پیدا می کند ، که مسیر را به صورت زیگزاگ باید طی کردف که به نفرات تیم فشار کمتری وارد شود.به محض رسیدن به خطا الراس قله ای در سمت غرب مشاهده می کنید ، که قله فرعی می باشد و در سمت شرق با کمی پیاده روی قله اصلی وجود دارد .تیم با سرعتی متوسط در مدت 4.5 ساعت با استراحت موفق به صعود قله شد.در پایان دست قله ، امام زاده را می توانید مشاهده کنید و در امتداد شمال شرقی قله پهنه حصار را رخ می دهد.در سمت شرق آزادراه تهران شمال و در بالادست آن نزدیک ترین قله ، قله بندعیش را مشاهده می کنید . در امتداد شرق قله چین کلاغ و دو شاخ و شاه البرز و قله توچال را ملاحظه می کنید.دره ای سمت شرق این قله وجود دارد ، که امتداد آن به سولقان می رسد.پس از لذت بردن از صعود ، به سمت پایین دست حرکت می کنیم ، به علت گرمایی هوا در این فصل پیشنهاد می شود ، صبح زود را برای صعود انتخاب کنیم ، که به گرمایی طاقت فرسایی نخوریم و نفرات تیم دچار گرمازدگی نشوند.در مسیر بازگشت همچنان می توانید ، از طبیعت زیبایی منطقه لذت ببرید. در مسیر بازگشت چشمه ها میزبان کوهنوردان خسته است ، لذت بخش ترین قسمت مسیر آب پشت سد است ، که مردان را برای تن ی به آب زدن فریب می دهد . عمق سد حداقل 6 متر است. که در صورت تمایل به شنا باید کاملا به فن شنا آشنا باشید.سریز سد از بالا دست سد می باشد. پس از ادامه مسیر به پارینگ روستا میرسیم. که مملو از جمعیت است. که برای گذران آخر هفته به طبیعت رو آورده اند.
به امید دیدار شما در باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ