گزارش کارگاه آموزش و تمرین سنگنوردی

تاریخ برگزاری: ۱۶ آبان ۱۳۹۹
تجهیزات فنی مورد استفاده: کلاه سنگ نوردی، طنابچه 6 میل (نرم)-1.75 متر، ابزار حمایت(گری گری- ریوسو 3- ...............)، کارابین پیچ-4 عدد، هارنس سنگنوردی، هشت فرود(1عدد)، طناب ۲ حلقه، کفش مناسب كوهپيمايي و سنگنوردي
سرپرست برنامه: هادی سرور
مسئول فنی برنامه: مهدي فراهاني
نفرات شرکت کننده: آقايان: امين محمدي، عليرضا كاظميان، مهراب سيد الشهدايي، كاوه احمدي
بانوان: الهام عزيزي، آناهيتا شيخ الاسلامي و آتوسا شيخ الاسلامي
تنظیم و نوشتن گزارش: آتوسا شیخ الاسلامی

شرح گزارش برنامه

به نام خالق زیبایی ها


هدف
کارگاه سنگنوردی در راستای آشنایی و ارتقاء علاقه مندان به سنگنوردی با آماده کردن محفلی ایمن، برای اعضاء باشگاه در نظر گرفته شده است تا بتوانند ، توانایی‌های خود را در شاخه‌ سنگنوردی  بالا ببرند .این کارگاه زیر نظر مربی رسمی فدراسیون اجرا شده است.
معرفی منطقه تمرین
بالای محله وردآورد تهران، یک جاده آسفالته و کوهستانی پُر پیچ و خم وجود دارد، این مسیر زیبا در امتداد رودخانه‌ای که در دره‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می‌شود. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در موقعیت کوهستانی در غربی‌ترین نقطه شهر تهران در مجاورت بادهای غرب به شرق تهران، عاری از هرگونه آلودگی تنفسی می‌باشد. روستای کوچک و سرسبز ورديج از توابع بخش کن و سولقان تهران است و در گوشه و کنار آن هنرنمایی طبیعت در فرسایش سنگ‌ها و خلق مجسمه‌های بادساخته به چشم می‌خورد. با توجه به سهولت دسترسی از تهران و نزدیک بودن سایت سنگنوردی به جاده در فصل‌های بهار تا پاییز مورد استقبال افراد و گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد. این منطقه دارای مسیرهای مختلف (حدود 15 مسیر) در حد مبتدی و متوسط می‌باشد، البته مسیرهایی با درجات بالا نیز در این منطقه وجود دارد.
شرح گزارش برنامه
برنامه طبق تقويم ورزشی باشگاه ساعت ۶:۰۰ صبح در میدان المپيك با وسيله نقليه شخصي آغاز شد و به اتفاق به سمت سایت مورد نظر حرکت کردیم. در ابتدا از بزرگراه خرازی (مسیر شرق به غرب) طی مسیر کرده و بعد عبور از مجتمع ایران مال، ورودی روستای وردیج  از بزرگراه خارج و وارد فرعی شده و پس از حدود ۳ کیلومتر به سایت رسیدیم. سایت وردیج در۵ کیلومتری روستا واقع شده است. حدود ساعت ٦:٣٠ به سایت رسيدیم. خودروها را روبه روي كافه سنگي (قهوه خانه بهشت) پارك نمودیم، سپس تجهيزات را بين نفرات تيم تقسيم کرده و با پيمايشی کمتر از ١٥ دقيقه در مسيری خاكي با شيب نسبتاً تند به پاي ديواره‌ها رسيديم، با گذاشتن وسايل و تجهيزات در محل مستقر شديم. آنچه در ابتدا نظرمان را جلب كرد پلاكي بود كه نام آقاي هادي لو (از پيشكسوتان منطقه) روي آن حكاكي شده و نشان از آن داشت كه رول كوبي ديواره‌ها توسط ايشان انجام شده است.
بعد از صرف مختصری صبحانه، در ابتدا آموزش‌های اولیه سنگنوردی نظیر آماده‌سازی تجهیزات، گره‌های کاربردی، اصول ایمنی در سنگنوردی، نحوه صعود قرقره و کنترل طناب در زمان صعود و فرود؛ توسط مسئول فني محترم برنامه به کارآموزان و شرکت کنندگان آموزش داده شد. هر یک از افراد، با گذاشتن كلاه ايمني و پوشیدن هارنس های خود و چک شدن توسط مسئول فنی به محلي كه سرپرست محترم برنامه براي شروع شناسايي كردند، راهي شدند. با توجه به سطح آمادگي و تجربه اعضاي تيم، چهار مسير مجزا و مجاور هم در نظر گرفته شد كه با صلاحدید مربیان گرامی، آقايان امين محمدي و علی رضا كاظميان صعود سرطناب داشتند و مسیر را با کوییک درا، براي صعود قرقره ساير افراد تجهيز كردند و در نهايت هر يك از نفرات شركت كننده با انجام حركات كششي خود را براي صعود آماده نمودند. بعد از اينكه همه نفرات شركت كننده مسیر را صعود كردند، هريك از افراد با آموزش و نظارت مربيان نقش حمايتچی را نيز ايفا نمودند. پس از كمي استراحت، آموزش و توضيحات لازم در خصوص فرود داده شد و نفرات شركت كننده يك فرود كوتاه و يك فرود بلند از ارتفاعي نزديك به بيست و پنج متر را نیز تجربه کردند، در نهايت برنامه ساعت ١٧:٠٠، با کسب تجربه و مهارت و همچنین خاطراتی خوش به پايان رسيد.