گزارش صعود قله پرسون

گزارش صعود قله پرسون

تاریخ برگزاری: ۸ الی ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
منطقه مربوط: لواسان کوچک، روستای افجه
ارتفاع پارکینگ خودرو (متر): 2150
ارتفاع سایت (متر): 3160
مختصات سایت (پای کار): 39 S 563001 3969278
کل زمان حرکت از مبدأ تا پارکینگ (ساعت): 08:00
نحوه دسترسی از شهر مبدأ تا مقصد: تهران-لواسان کوچک-روستای افجه
مسافت از شهر مبدأ تا مقصد: 42کیلومتر
سرپرست برنامه: مهدی فراهانی
نفرات شرکت کننده: آقایان: محسن یعقوبی ، كيان زاده طهماسبى ، حامد مختارپور اصل ، احمد شریفی ، فاطمه نمازیان ، یاسر عطایی سرشت ، آرش یزدی زاده ،
بانوان: زهرا باباخانلو ، طیبه امینی ، مرجان موجرلو ، ثمين قنبري ، سيد محمد حسين ميررضوي
فایل gps برنامه: دانلود فایل
تنظیم و نوشتن گزارش: طیبه امینی

شرح گزارش برنامه

به نام خالق زیباییها


این بار نوبت به صعود قله پرسون رسید، قله ای در جهت ِ شمال شرق دشت هویج (گُرچال یا گیاه چال)و یکی از قلل، شهرستان  لواسان بزرگ در محله افجه.
روستایی بسیار زیبا در 5 کیلومتری لواسان، 30کیلومتری شمال شرقی تهران و 2020متری از سطح دریاست. 
بنابراین برای صعود به این قله باید از شمال شرق شهر تهران به سمت جاده لواسان حرکت کرد و سپس جاده آسفالت به طول حدود 7کیلومتر به سمت شرق را ادامه داده تا به روستای افجه رسید. 
جدا از اینکه روستای افجه یکی‌از مراکز و منشا صعود قله های اطراف روستاست به دلیل موقعیت آب و هوای خوب و خنک و سردسیر بودن منطقه، به مکانی ییلاقی در فصول بهار و تابستان برای مسافران تبدیل شده و منطقه دشت هویج که یکی از مکان‌های دیدنی و گردشگری روستا به شمار می رود، به دلیل سطح مسطح و هموار و برف فراوانی که در زمستان دارد، برای بسیاری از طبیعتگران و دوستداران طبیعت، جاذبه خاصی از جهت گذراندن یک روز برفی را دارد.
برای رسیدن به قله، باید روستای افجه و کوچه باغ های طولانی را پشت سر نهاد. در انتهای روستا به رودخانه ای می رسید که باید از آن عبور کرده و شیب ملایمی را به سمت شرق بالا بروید تا به منطقه دشت هویچ در ارتفاع 2400 متری و مسافتی حدود 6 کیلومتر از روستا تا این منطقه، برسیم. قبل از رسیدن به دشت هویج و قبل از اینکه شیب تند قبل از دشت هویج را طی کنیم؛ به سوپر مارکت کوچکی می رسیم که بعد از سوپر مارکت، مسیر دو راهی وجود دارد، مسیر سمت چپ که سراریزی است به قله ساکا منتهی می شود و مسیر سمت راست که سربالایی ست به دشت هویج می رسد. منطقه ای که گیاهانی از جمله گزنه، خار، گون و آویشن نیز در آن به چشم می خورد و قسمتهای مختلفی از مسیر صعود را نیز به صورت پراکنده، پوشش داده  و قلل مختلفی از جمله ساکا (شرق) ، آتشکوه(شرق) ، ریزان (شمال غربی) و قله پرسون (شمال شرقی) در دشت هویج خودنمایی کرده و عظمت و زیبایی خود را در برابر آن به رخ می کشد.
(ذکر این نکته خالی از لطف نیست که؛ نام دیگر دشت هویج، گرچال یا گیاه چال است. گر به معنی آتش و چال به معنی چاله و عبارت گرچال به معنی چاله آتش و این وجه تسمیه به دلیل هویج های فراوانی است که روزگاری در منطقه کشت می شده و رنگ نارنجی که هنگام برداشت به چشم می خورده تداعی کننده چاله آتش بوده) 
این منطقه به دلیل وجود چشمه ای که در زیر درختان به صف کشیده انتهای دشت دارد، ضمن اینکه مکان مناسبی جهت صرف صبحانه و کمی استراحت می باشد، محل مناسبی جهت آشنایی اعضا گروه و معارفه می باشد. 
جهت ادامه مسیر،  از ضلع شرقی دشت، از کنار دره ای به سمت بالا و راه پاکوب و زیگزاگی را به صورت متوالی طی کرده تا با شیب نسبتا ملایمی، بعد از طی حدود 2ساعت و نیم به قله رسید. این قله بسیار زیبا از سمت شمال به  «قله ریزان» با ارتفاع 3600، از سمت شرق به قله  «سرسیاه غار» با ارتفاع 3450 و از سمت غرب به  «دشت هویج» ،  «قله ساکا» به ارتفاع 3360 و  «قله آتشکوه» به ارتفاع 3750 متر مشرف است. چنانچه مسیر برگشت را از یال غربی و جنوبی طی کنید که در واقع همان مسیر صعود است به دشت هویج و روستای افجه خواهید رسید.
این برنامه ساعت 5:30 با احتساب تاخیر و استراحت، شروع و در ساعت14به پایان رسید.
👈مسافت رفت و برگشت:14کیلومتر
👈میزان صعود: 1100متر
👈مسافت صعود:6.5کیلومتر
👈مسافت فرود:6.5کیلومتر
👈زمان تقریبی پیمایش:‌8 ساعت
👈آسمان نیمه ابری و حداکثر دمای هوا 12 درجه سانتیگراد
نکته:
1_با توجه به اینکه سطح صعود این برنامه در فصل تابستان ساده می باشد، می تواند برای کارآموزان دوره کارآموزی کوهپیمایی صعود مناسب و تجربه خوبی باشد.
2_چنانچه آمادگی جسمانی گروه بهتر باشد، با توجه به شیب ملایم مسیر، امکان صعود و فرود 4ساعته وجود دارد.
3_با توجه به اینکه روز صعود هوا ابری و احتمال بارش وجود داشت، بهتر بود تمامی اعضا شرکت کننده، شرایط جوی را در نظر گرفته و به موقع در محل قرار حضور داشته تا مدت زمان بیشتری را جهت استراحت  و عکاسی روی قله صرف کنند.
4_انتهای روستا و بعد از میدان، سرویس بهداشتی وجود دارد.
5_تقریبا آنتن دهی در تمام مسیر وجود دارد.


 

دیدگاه‌ها


جهت ثبت دیدگاه وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.