گزارش صعود زمستانه قله برف‌انبار

گزارش صعود زمستانه قله برف‌انبار

تاریخ برگزاری: ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
منطقه مربوط: جنوب استان قم - شهرستان کهک - روستای فردو
ارتفاع پارکینگ خودرو (متر): 2350
ارتفاع سایت (متر): 2350
ارتفاع قله (متر): 3220
کل زمان حرکت از مبدأ تا پارکینگ (ساعت): 02:30
مسافت از شهر مبدأ تا مقصد: 185 کیلومتر
سرپرست برنامه: حسین تمیمی
نفرات شرکت کننده: آقایان: مهدی فراهانی، سعید سلیمانی، حمید میرزایی، علیرضا شوبیری
عکاس: حمید میرزایی
تنظیم و نوشتن گزارش: علیرضا شوبیری

شرح گزارش برنامه

معرفی قله برف‌انبار


قله برف‌انبار دقیقا در 60 کیلومتری جنوب شهر قم و در باغ‌های جنوبی روستای فردو از توابع بخش مرکزی شهرستان کهک واقع شده‌است. این رشته‌کوه از شمال به محدوده روستای فردو در استان قم، از جنوب شرقی به استان اصفهان و از جنوب غربی و جنوب به استان مرکزی منتهی می‌شود. برف انبار با ارتفاع 3220 متر بلندترین قله استان قم محسوب می‌شود و بدلیل قرار گرفتن در طرح سیمرغ، این منطقه هر هفته شاهد حضور کوهنوردانی از سراسر کشور در سال‌های اخیر میباشد. وجود دره‌ای به عمق ۶۰۰ متر در کنار قله برف‌انبار باعث شده‌ است که از سال‌های دور، برف در فصل زمستان به میزان زیادی در آن انباشته شده و گاهی تا فصل تابستان نیز این دره برف‌ دارد، نام «برف‌انبار» نیز از این ویژگی ناشی شده ‌است.


 


شرح برنامه


با توجه به تعداد نفرات حاضر در برنامه حدود ساعت 5:15 صبح با دو دستگاه خودروی سواری از عوارض تهران-قم به سمت روستای فردو حرکت کردیم. فاصله جاده‌ای حدود 185 کیلومتر بود و با خلوتی راه، دو ساعت و سی دقیقه بعد به پارکینگ روستای فردو رسیدیم. در محل پارکینگ به دلیل شدت برودت و یخ‌زدگی برای پارک و استقرار خودرو دچار اندکی چالش شدیم و پس از پارک خودروها و آماده شدن به سمت قله راهی شدیم. بدلیل بارش برف کم‌سابقه در طول هفته قبل از برنامه در منطقه، کل مسیر از حجم برف زیادی برخوردار بود. تقریبا کل مسیر قبلا توسط کوهنوردانی که پیش از ما اقدام به صعود کرده بودند برفکوبی شده بود و تیم ما نیازی به برفکوبی پیدا نکرد. با این حال در بیشتر طول مسیر عمق برف حداقل 30 سانتیمتر بود.


بعد از 3:15 ساعت پیمایش مداوم که با 15 دقیقه استراحت همراه بود حدود 11:45 به قله رسیدیم. در مسیر صعود زمستانه قله برف انبار، تیم ما راس ساعت 8:30 صبح از محل پارک خودرو در وسط کوچه باغ پر از برفی (ارتفاع 2350 متر) به سمت جنوب روستا، مسیری پیمایشی و کم شیب را آغاز کرد. در انتهای این مسیر کم شیب کوچه باغی که کم کم به سمت جنوب غرب (سمت راست) متمایل می‌شد و حدود 20 دقیقه زمان برد، دو مخزن آب استخری در سمت چپ دیده می‌شد. با ادامه پیمایش در دره منتهی به قله و بعد از حدود 1 ساعت روی یالی به سمت غرب و در ادامه یال طولانی‌تری به سمت جنوب قرار گرفتیم و مستقیم به سمت قله راهی شدیم. راس ساعت 11:45 به قله رسیدیم و بعد از 45 دقیقه استراحت در جانپناه بسیار مجهز روی قله، ساعت 12:30 از همان مسیر رفت، اقدام به فرود کردیم و 14:15 هم بدون هیچ چالشی به پارکینگ خودرو رسیدیم و به سمت تهران راهی شدیم.


تمامی مسیر پیمایش، سفیدپوش و برفی بود، هوا بسیار دلپذیر و آفتابی بود و فقط چند باری برای لحظاتی کوتاه بادی با سرعت کمتر از 10 کیلومتر بر ساعت وزیدن می‌گیرفت و سریع قطع می‌شد. دمای هوا صبح ابتدای پیمایش در پارکینگ منفی 10 درجه و حدود ساعت 12 ظهر روی قله حدود منفی 8 درجه (منفی 10 حسی) بود.

دیدگاه‌ها


جهت ثبت دیدگاه وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.