گزارش صعود قله ساکا

گزارش صعود قله ساکا

تاریخ برگزاری: ۲۸ آبان ۱۴۰۰
منطقه مربوط: لواسان - روستای افجه
ارتفاع قله (متر): 3315
سرپرست برنامه: هادی سرور
نفرات شرکت کننده: آقایان: سیدقوام هاشمی ، حامد مختارپور اصل ، مهدی برزگر
بانوان: مرجان حیدری مجد ، زهرا لبیبی ، مرجان موجرلو ، نازنین عباسی
فایل gps برنامه: دانلود فایل
تنظیم و نوشتن گزارش: حامد پور مختار اصل

شرح گزارش برنامه

گزارش صعود قله ساکا
حرکت از تهران با ماشین شخصی، حدود ساعت ۵ صبح
شروع پیمایش از ابتدای روستای افجه، لواسان، ساعت ۶ صبح
افجه  یکی از روستاهای دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات  تهران  است. افجه که مرکز دهستان لواسان کوچک است، روستایی بزرگ و آباد و در فاصله پنج کیلومتری از شمال خاور شهر لواسان مرکز بخش لواسانات واقع گشته و ناحیه‌ای کوهستانی و سرد سیر است. آب افجه از رودخانه و چشمه تأمین می‌گردد. افجه دارای   باغ و قلمستان و  کشتزارهایی است که محصولش گندم و جو و بن‌شن و عسل و میوه‌اش سیب و گیلاس و آلبالو است.
پس از عبور از بافت روستای افجه وارد مسیر پیمایش به سمت قله شدیم. در انتهای روستا و ابتدای مسیر پیمایش قله، تنها چشمه آب آشامیدنی این مسیر وجود دارد که اخیرا جهت سهولت استفاده کوهنوردان از آب آشامیدنی آن، شیر آبی تعبیه شده است. از روستای افجه ۴ قله پرسون، ریزان، آتشکوه و ساکا صعود می شوند. برای صعود به پرسون و ریزان، الزاما باید مسیر روستا تا دشت هویج را پیمود ولی برای صعود به قله ساکا و آتشکوه، میتوان قبل از ورود به دشت هویج، از دو راهی که در سمت چپ مسیر مشخص است ادامه مسیر داد. گروه این مسیر را برای صعود به ساکا انتخاب و از مسیر پاکوب مشخص، عرض دره کوچکی را رد کرده و ادامه مسیر داد. البته درصورتی که از مسیر دشت هویج صعود شود، چشمه آب آشامیدنی دوم هم در دشت هویج در دسترس خواهد بود.
پس از حدود ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه پیمایش، در ساعت ۷:۴۵ برای صرف صبحانه و معارفه اعضا به مدت ۴۵ دقیقه در کنار کلبه متروکه توقف نمودیم.
در ادامه مسیر آبشار زیبایی در سمت راست بنام سوستون خود نمایی میکرد. پس از ۴۵ دقیقه پیمایش و با رسیدن به کاسه برف گیر زیبا در ارتفاع ۳۰۰۰ متری به مدت ۱۰ دقیقه جهت استراحت و عکاسی توقف نمودیم. منظره ای زیبا از قله دماوند پوشیده از برف در هوایی صاف و آفتابی دلبری می کرد.
پس از ۱۰ دقیقه به سمت قله ادامه مسیر دادیم. از این پس بیشتر مسیر پوشیده از برفی زیبا بود که لذت گام برداری را دوچندان میکرد.  در نهایت ساعت ۱۱:۱۵ برفراز قله ۳۳۱۵ متری ساکا بودیم.
تمام مسیراز ابتدای روستا تا  ۱۰۰ متر مانده به قله کاملا ایمن و پیمایشی است
پس از حدود ۲۰ دقیقه توقف بر قله، از همان مسیر صعود اقدام به فرود کردیم و ساعت ۱۳ برای صرف نهار در ارتفاع ۳۰۰۰ متری به مدت ۱۵ دقیقه توقف داشتیم.
در نهایت ساعت ۱۵:۳۰ پیمایش در ورودی روستای افجه به پایان رسید و کل گروه موفق به صعود گشت.
کل پیمایش: ۱۴ کیلومتر
زمان پیمایش بهمراه توقفها: ۹:۳۰

دیدگاه‌ها


جهت ثبت دیدگاه وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.